CE Graduate Programme in Head Office

CE Graduate
Programme
in Head Office.

Have you got Bachelor or Master degree diploma in your hand? Tailor made path, real responsibilities, support of our leaders plus our great atmosphere is what you can expect during programme in one of our Head office departments.

About programme

During our 6-9 months programme you will have opportunity to:

 • work in an international environment in one of our departments:

  Product (Commercial department) , Operations, Supply Chain, Customer (Marketing), People, Finance and Project management

 • steer you carer path in chosen sphere according to your interests
 • develop your managerial skills with help of our best leaders
 • understand how our business works in different formats and CE markets
 • meet colleagues with other countries and your programme mates
 • manage day to day challenges, work on real tasks and the projects which makes
  the impact on our business

The role after programme depends on you and your desire to grow – opportunities are endless!

You will like
the programme if:

 • You are interested in working in retail company and you can look at things by our customers‘ eyes.
 • You have finished study (min. Bachelor), maximally 2 years ago.
 • You feel comfortable to use English every day in both, spoken and written way. Your level is min. B1+.
 • You are open for travelling – some parts of the programme will require to travels within the country and our CE markets.
 • You are ambitious and open for new challenges and development.
 • You don‘t expect babysitting, but want to work on retail tasks and projects.

Program v roce 2021 probíhá v:

Komerční oddělení.

Pokud máte rádi jídlo nebo vyvíjíte nové produkty, produktový tým je pro Vás tou správnou volbou. Budete pracovat napříč kategoriemi potravin nebo smíšeného zboží, pokrývat všechny fáze trvanlivosti produktu a zajistit, abychom dodávali produkty, které zákazníci chtějí.

Marketingové oddělení.

Jste rozený obchodník, který ve všem, co dělá, vidí na prvním místě spokojenost zákazníků? Na marketingovém oddělení budete mít možnost ovlivnit, aby se náš byznys řídil klíčovým příslibem „I malá pomoc může mít velký význam“ a na základě toho pro zákazníky vytvářet zajímavé a jedinečné nabídky.

Oddělení zásobování.

Na oddělení zásobování se budete starat o to, abychom našim zákazníkům mohli nabízet zboží, které chtějí a tehdy, kdy ho chtějí. Cílem kolegů z oddělení je dostat tisíce výrobků z továren a farem po celém světě do našich regálů (virtuálních i fyzických). Správný produkt + správné místo + správný čas = miliony spokojených zákazníků každý týden.

Finance.

Jádro našeho podnikání, nabízí širokou škálu rolí a specializací. Můžete se připojit k našemu týmu auditorů, kteří poskytují postřehy a rady naší správní radě a vedení; nebo spolupracovat s našimi odborníky na nemovitosti, abyste se ujistili, že finance jsou vynakládány rozumně na investice, z nichž bude mít náš byznys největší užitek.

Personální oddělení.

Bez našich kolegů by Tesco nebylo Tesco. Proto nazýváme naše personální oddělení termínem People (Lidé). Naši kolegové jsou jádrem toho, co děláme: každý den lépe obsluhovat naše zákazníky, takže se s nadšením snažíme vytvářet prostředí, kde mohou dělat maximum.

Operations department .

Jeho cíle je zabezpečit maximální podporu našim týmům na provozovnách. Zaměřuje se na soulad, plynulost a také vylepšení a zjednodušení aktuálních procesů. Můžete se připojit k lokálnímu nebo centrálnímu týmu, které jsou v každodenním kontaktu s provozovnami. Musíte rozumět procesům, chápat souvislosti, porozumět potřebám a konkrétnímu chování zákazníků a následně to zohlednit ve všem, co děláte.

Projektový management.

Budete pracovat v jednom z našich týmů, kde vylepšujeme a zjednodušujeme procesy nebo připravujeme nové projekty. Je to opravdu vzrušující místo pro práci. Pracujeme na zavádění úplně nových programů nebo na vylepšení a zjednodušení těch existujících, abychom našim zákazníkům zabezpečili skvělou nabídku služeb a produktů.

Tempting rewards
and new friends.

We are a great team and we are not fond of any formalities

We are a great team and we are not fond of any formalities

Flexibility matters – we also believe that to balance working and private life is possible.

Full package of benefits & up to 15% discount on every Tesco shopping is our standard

Contract for a definite period (September 2022 – May 2023)

How does the recruitment
process look like?

Online application

Are you interested in the programme? Great, tell us about yourself and sent your CV. 

English test

If you meet our requirements we invite you to do the test to check your English skills. We operate on three markets in Europe, so English is for us second language.

Phone interview

During the telephone interview we are looking at your motivation for Tesco and your career aspiration. This is also a good opportunity for you to find out more about us and ask the questions.

Interview

We want to get to know you better, so let‘s talk! And don‘t miss the opportunity to ask whatever you‘re interested in about us.

Sign of panel

It is about final decision. We want to be sure that we are the good match. You will  have a chance to meet the sponsor of the programme and get to know about future opportunities.